Menu
پیکوفان عکس

ایران‎خودرو و سایپا هفته را کاهشی استارت زدند – سئو سایت

گروه طراحی سایت رسانه برتر

در نخستین روز از دادوستدهای گروه خودرویی در هفته جاری تمام نمادهای بزرگ و تاثیرگذار این صنعت بورسی نزولی شدند، به‎طوری‎که نمادهای ایران‎خودرو، سایپا، سایپا‌آذین، زامیاد، پارس‎خودرو، مهرکام‌پارس، گسترش سرمایه‎گذاری ایران‎خودرو و سرمایه‎گذاری رنا منفی خوردند و در مقابل نمادهای الکتریک‎خودرو شرق، مهندسی نصیرماشین، فنرسازی زر و رینگ‎سازی مشهد مثبت شدند.

این در حالی است که روز گذشته طی ۱۹هزار و ۴۴۵ نوبت معاملاتی، ۲۳۱میلیون و ۷۵۰هزار سهم به ارزش ۳۳میلیارد و ۵۴۲میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت. ارزش‌کل بازار این صنعت بورسی نیز تا پایان دادوستدهای روز گذشته بالغ‌بر ۱۶هزارو۷۵۷ میلیارد تومان شد.

استراحت نماد ایران‎خودرو!

نماد ایران‎خودرو که این روزها به‌عنوان لیدر خودرویی ها محسوب می‌شود، روز گذشته استراحت کرد و بعد از چند روز که مثبت بالای ۴درصد را تجربه کرد، دیروز منفی شد. باید گفت زمزمه افزایش سرمایه ایران‎خودرو از محل تجدید ارزیابی دارایی‎ها همچنان وجود دارد و می‎تواند موتور محرک رشد ایران‎خودرو تا پایان هفته باشد.

از سوی دیگر، قرار بود تا پایان هفته گذشته تسهیلات ۴هزار میلیارد تومانی اعطایی دولت به خودروسازان پرداخت شود، اما تاکنون مطلب رسمی در این باره منتشر نشده است. درصورتی‌که این امر محقق شود، به‌طور قطع این کمک می‎تواند حداقل در کوتاه‎مدت نمادهای خودرویی به‎ویژه ایران‎خودرو، سایپا و زیرمجموعه‎های آن‎ها را با رشد همراه کند.

کاهش نقدینگی بازار سرمایه

به‎رغم تاکید کارشناسان بازار سرمایه مبنی بر این‎که سرمایه‎گذاران باید براساس تحلیل‌های بنیادی و صورت‌های مالی شرکت‌ها، دادوستد انجام دهند اما این روزها معامله‌گران در معاملات خود بیشتر به شایعات و اخبار بین‌الملل توجه می‌کنند که این موضوع در کنار بازده سایر بازارهای موازی با بورس، می‌تواند به کاهش نقدینگی بازار سرمایه دامن بزند.

همچنین انتظارات سهام‌داران از بازار کنونی و هزینه‎فرصتی که صرف سرمایه‌گذاری در این بازار می‌شود، در معاملات این روزها تاثیر بسزایی دارد. از‌طرفی، بازارهای موازی با بازار سهام از ابتدای سال، بازده بیشتری را برای سرمایه‌گذاران رقم زده است.

دیروز شاخص کل بورس تهران اندکی رشد داشت اما در ادامه با کاهش مواجه شد و در نهایت ۴۴۱واحد افت کرد و به رقم ۱۵۹هزار و ۸۵۳واحدی رسید. ارزش معاملات بورس تهران نیز روز گذشته به رقم ۴۰۴میلیارد تومان، حجم معاملات به رقم ۱.۶میلیارد سهم و اوراق مالی و تعداد معاملات این بازار به ۲۱۱هزار نوبت رسید.

سئو سایت راسانه برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *